Pěstitelův rok

JARO
Čas, kdy básník haiku píše o bílých
rybkách v řece, o vonícch trnkách,
o lásce kočičí, o pěnkavě a zamženém
měsíci v nebi ...


... a pěstitel bambusů chodí (div, že ne už od února) a zjišťuje, zda nejsou vidět první výhonky.
Přeci jen se časem dočká - Bashania fargesii nezklamala. Doufejme, že budou dost tlusté!
Dilema, zda hnojit NPK (jak se píše v knize), či Kristalon start (jak je doporučeno na stránkách) vyřešil tak, že použil oboje, a teď doufá v hodně silné výhonky, značící i velkou výšku stébla. Lituje, že nezačal hnojit již před lety, kdy nechával věcem volný průběh a hnojení mu přišlo příliš umělé. Teď by byl průměr stébel jistě o několik mm větší! (Alespoň ty vivaxy, kdyby býval byl hnojil od začátku...)
Radost z nových výhonků se projevuje nervozitou, kdykoli se děti přiblíží k bambusovému háji. Hrozí se, že by někdo mohl na výhonek šlápnout, a nedej bože, aby to byl výhonek silný! Hrozí se tak dlouho, až samozřejmě nějaký výhonek rozšlápne sám a umiňuje si, že už tam nepoleze (což mu vydrží i několik hodin).
Věří, že prodá nějakou sazenici, protože žena pak snáze pochopí, že je bezpodmínečně nutné koupit Phyllostachys parvifolia nebo Ph. aureosulcata Aureocaulis.
Nechápal, co mají lidé proti slimákům, no tak sežerou nějaký ten salát, či cuketu - vždyť jsou to taky živí tvorové.
Nyní ale zjistil, že zničili několik výhonků Phyllostachys aureosulcata! To je ovšem drzost neslýchaná!!! Co teď? Meloun s pivem? Nebo co to slyšel kdysi za rady, které nevnímal, protože se netýkaly bambusů. Hodí je přes potok - žerte si kopřivy a sem mi nelezte!

LÉTO
Čas, kdy básník haiku sní o netopýrech
a lískách, o pláči starých pěnkav,
o květech a obilí, o rozkvétajícím lilku
a voňavém větru ...


... čas, kdy se pěstitel bojí sucha. Neumí přivolat déšť, tak alespoň do mobilu natahal všechny možné aplikace na předpovídání počasí. Ale ani časté sledování meteoradaru kupodivu žádný mrak nepřivolá. Pak se ovšem dočká - předpověď slibuje za několik dní déšť. A máme tu den očekávaných srážek! Mraky již se blíží k Písku, za 40 minut, za 30 minut ... ovšem těsně před Pískem mraky mění směr a ...
... a nic. Ty 3 kapky to měl být déšť ??? Chudinky bambusy. Navečer je alespoň trochu pokropí z hadice. Kdysi, když mělo o prázdninách pršet, tak byl naštvaný, že nemůže lítat venku s klukama, ale co by teď dal za jeden propršený den.
Je horko k zbláznění. Naštěstí je tu bambusový háj - ideální úkryt před vedrem.
Ale i když není horko, tak se těší na čaj v bambusovém háji. Řeší otázku, zda to bude Lung Ching či Tung Ting, a nebo ten nově zakoupený Darjeeling Gopaldhara? Nakonec zvítězí dejme tomu ta Dračí studna. Mohl by si též přehrát nějakou partii go, čímž by jeho síla v této hře jistě neuvěřitelně vzrostla. Usedne v háji a připravuje čaj v tichém rozjímání, které ovšem ne a ne přijít. Všimne si totiž, že tamta větvička by chtěla trochu zkrátit, tamten výhonek je slabý a bude třeba jej odstranit, či již odstraněné stéblo nebylo odstraněno správně až u země a bude třeba s tím něco udělat.
Má si dojít pro ty velké zahradnické nůžky a vše napravit nebo vychutnávat čajík a ničím se nerozptylovat? Toť otázka.
"Tatínku pojď se honem na něco podívat" nebo "tatínku, slíbil jsi, že si zahrajeme ten fotbal" Dilema je vyřešeno.
Pěstitel - čajomil, se jde podívat (nebo hrát fotbal). Vzpomíná, jaké to byly časy, když byl čas ...
Budete-li si chtít v klidu vychutnat čaj, pořiďte si kvalitní čaj, pořiďte si bambusový háj a nepořizujte si dě a udělejte si čas !!!
A budete-li hnojit, tak začátkem léta (pro posílení oddenků) a ne až koncem srpna.
Bylo by dobré nějak ženě vysvětlit, že místo těch zvonečků nebo co to tam je, by se krásně vyjímala Fargesia Jiuzhaigou 3 (a když se jí to nebude líbit, tak tedy Fargesia Jiuzhaigou 7 - může si vybrat, pěstitel je velmi tolerantí.)

PODZIM
Čas, kdy básník haiku cítí podzim
i v posledních vedrech, čas svlačce,
ostřice a slézu, čas úplňků a nočních
blesků, čas fičících větrů, Svátků mrtvých
a růží ...


... čas, kdy pěstitel použije hnojivo s vyšším obsahem draslíku a méně dusíku. (Pěstitel byl kdysi zcela zásadně proti jakékoli chemii). Čas, kdy jako jakýkoli jiný čas, kdy se dostane do města, tak se dívá, kde všude není a mohl by být bambus. Tamta předzahrádka, tady parčík, tu nějaká zeleň a nikde žádný Phyllostachys, Fargesia, Sasa ani Pseudosasa.

ZIMA
Čas, kdy básník píše haiku o studených
deštích, čas řípy a ředkve, čas padání listí
a chystání pece.


Čas, kdy pěstitel doufá, že napadne hodně sněhu a že bambusy vše přežijí bez úhony a že se nebude opakovat zima 2011/2012, kdy v lednu bylo krásně teplo a pak přišel mráz. Tak strašlivou zimu nečekal (nikdo z nás).
Když sníh napadne, chodí obdivovat bambusy zapadané sněhem - krásný pohled!
Fargesia robusta i další choulostivější kousky jsou přikryty dostatečnou vrstvou listí i jehličí, tak snad všechno ve zdraví přežije!
A pak chodí (div, že ne už od února) a zjišťuje, zda nejsou vidět první výhonky ...

Všechny ukázky o básnících haiku jsou z knihy Bašó, Měsíce květy, Mladá fronta, Praha 1996, ISBN 80-204-0615-8

lalca@email.cz